2015-07-28
Roveriai Baltijos šalyse
Ar žinojai kad skautai vyčiai yra ne tik Lietuvoje? Ar žinojai kaip jie vadinasi pasaulyje, ir kokios jų tradicijos?
Ar žinojai kad skautai vyčiai yra ne tik Lietuvoje? Ar žinojai kaip jie vadinasi pasaulyje, ir kokios jų tradicijos?
Du broliai šaunuoliai pradėjo domėtis apie kitų šalių roverius (vyr. skautus, arba kitaip - skautus vyčius).
Stovykloje „Baltic Jamboree“ Ancient games su broliu Mykolu nusprendėme pasikalbėti su kitų šaliu roveriais ir supratome, kad skirtumų tikrai yra. Vienas jų - kitaip nei Lietuvoje, užsienyje vyr. skautai nėra skirstomi pagal lytį.
Pirmiausia mums teko pabendrauti su švedų roveriu. Taigi, ten tapti roveriu yra paprasta - sulaukęs 16 ar daugiau metų, tu automatiškai tampi roveriu. Švedijoje roveriai nepasižymi dideliu aktyvumu. Vieną kartą į metus jie organizuoja žygį skirtą tik roveriams. Taip, kaip mes turime patyrimo laipsnius, švedai turi rangus (tai Rover ir Hike Master). Taip pat, švedų vyr. skautai neturi dvišakių lazdų, bet naudoja išskirtinius ženklelius.
Tada susitikome su suomiais. Suomijoje tapti roveriu daug lengviau, nei tapti kandidatu į Roverius. Norėdamas tapti kandidatu, turi praeiti du testus. Deja, mums nepavyko išsiaiškinti, kokie tie testai - visgi visi vyr. skautai turi savų paslapčių. Kaip ir švedai, suomiai neturi lazdų ir naudoja skirtingus ženklelius.
Turėjom galimybę pasikalbėti su estų gilveliu apie jų roverius.
Estijoje, kaip ir daugumoje šalių, roveriais galima tapti nuo 16 iki 18 metų. Į kitas šalis jie panašūs tuo, kad jų roveriai neturi lazdų, neturi skirtingų kaklaraiščių, bet turi ženklelius. Taip pat, jie organizuoja savus žygius, stovyklas, ir kitus renginius.
Galiausiai pasikalbėjome su mūsų braliukais latviais.
Jie, kaip ir mūsų vyčiai, turi lazdas, bet jų tradicijos visai kitokios. Pavyzdžiui, latvio roverio lazdą gali paliesti bet kas. Tam turime įrodymų:
Bet nuo vyr. skautiškų taisyklių nepabėgsi net į Latviją. Viena iš latviškų roverių taisyklių yra ta, kad su jų lazdomis kiti skautai negali eiti ar žygiuoti. Kaip ir lietuviai, latviai turi skirtingus kaklaraiščius - jų spalva yra žalia su auksine:
Norėdamas tapti roveriu Latvijoje, turi kandidatuoti panašiai, kaip ir Lietuvoje.
Tikėkimės, kad sužinojote šiek tiek daugiau, nei žinojote anksčiau ir kad nuvažiavę į kitų šaliu skautų stovyklas nebūsite žali.
Dėkui, kad skaitėte,
Broliai Jokūbas ir Mykoliukas